5 ویژگی اصلی در خانه هایی مدرن با طراحی مینیمال
طراحی مینیمالیستی
طراحی مینیمالیستی محدودیتی را به نمایش می‌گذارد که هدف آن استفاده‌ی دقیق و ویرایش فضاها برای رسیدن به یک نقطه از وضوح در تماشای تصویر کلی محیطی است که چشم آن را می‌بیند.
ما قدر طراحی مینیمال را دانسته و حتماً آن را می‌ستاییم. چه کسی است که فضاهای باز و تمیز را دوست نداشته باشد و نداند که طراحی مینیمال در دیزاین فضاهای کوچکی همچون خانه‌های امروزی تا چه اندازه مفید بوده و آن‌ها را تبدیل به محیط‌های جذاب و خالی از تجملات بلااستفاده‌ای کرده است که حس نفس کشیدن مبلمان و سایر وسایل منزل در آن قابل ‌لمس است. در حقیقت ما آرامش و گرمی فضاهای مینیمالیستی را دوست داریم و در اصل از این‌که در طراحی مینیمال هیچ ابزار اضافه‌ای وجود ندارد و با این ‌حال چشم مدام در حال چرخش و کند و کاو فضاست، از آن لذت می‌بریم.
اما آنچه در این مقاله می‌خوانید گذری بر پنج ویژگی و خصوصیت خانه‌های مدرن، با طراحی مینیمال است. این ویژگی‌ها در حقیقت اصول طراحی مینیمال در خانه‌ها بوده و به ‌طور کلی شامل موارد زیر است:
• سادگی در فرم و عملکرد
•روکش‌های ساده و بدون طرح
•فضاهای تمیز، باز و پرنور
•جزئیات ساده و بدون نیاز به دکوراسیون
•استفاده‌ی استراتژیک از مواد برای ایجاد توجه و علاقه‌ی بصری، بافت و شخصیت
سادگی در فرم و عملکرد

تصویر1
بسیاری از خانه‌های مدرن که با پایه و اصل طراحی مینیمال دیزاین شده‌اند، یک طرح ساده و کارآمد با حجم فضای جمع شده دارند. این موضوع باعث ایجاد وضوح در فضا می‌شود، جایی که محیط در آن قابل پیش‌بینی و ساده است. اَشکال ساده، طرح‌های باز، دیوارهای داخلی در حداقل تعداد ممکن، مکان‌های ذخیره‌سازی منحصر به فرد، تأکید بر فضایی که در دید است و استفاده‌ی حداکثری از نور روز، در حقیقت اصلی‌ترین ویژگی‌های طراحی مینیمال در خانه‌های مدرن هستند.
در حقیقت در طراحی مینیمال یک فرم ساده‌ی کلی وجود دارد و در آن سعی بر آن است که تا جائیکه بخش‌های اصلی یک خانه مثل دیوارها، درها، پنجره‌ها، پله‌ها و لوازم داخلی آن مثل مبلمان و کمدها اجازه می‌دهند، منحنی‌های کامل و زاویه‌های کمتری وجود داشته باشد تا چشم اولین اصلی را که در فضا مشاهده می‌کند سادگی و خلوتی در نهایت زیبایی و جذابیت باشد.
روکش‌های ساده و بدون طرح
در طراحی مینیمال با استفاده از روکش‌های ساده‌ی بیرونی می‌توان با بیان ویژگی‌های فیزیکی مواد بافت آن‌ها به‌ راحتی باعث ایجاد جذابیت و تفسیر بصری شد.
روکش ساده شامل همه ‌چیز می‌شود، از آنچه به‌ عنوان کف و دیوار پوش‌ها استفاده می‌شود تا روکش‌های مبلمان و سایر وسایل. در طراحی مینیمال هیچ‌چیز قرار نیست به ‌تنهایی بار جلب ‌توجه چشم را به دوش بکشد و همه‌ی وسایل و بخش‌های اصلی مکمل یکدیگر هستند. بنابراین هیچ روکشی نباید پر از طرح و نقش باشد تا وزن فضا روی آن قرار گیرد.
فضاهای تمیز، باز و پرنور
در طراحی مینیمال خانه‌های کوچک اما مدرن امروزی، عموماً یک پلان بازبینی آشپزخانه و سایر قسمت‌های منزل وجود دارد که می‌تواند نور زیبایی را در تمام خانه بپراکند. سطوح دیوارها با رنگی روشن و جزئیات تمیز و مدرن طراحی می‌شوند و استفاده از پالت‌های رنگی خنثی در تمام جزئیات، جذابیت بصری خوبی به همه‌ی خانه داده و البته فضای آن را بزرگ‌تر جلوه خواهند داد.
در طراحی مینیمال تلاش بر آن است که با ایجاد نور بیشتر در اتاق‌ها خطوط دید گسترده‌تری ایجاد کرد و این مهم‌ترین اصل در این سبک طراحی است. همچنین در طراحی مینیمال لوازم و وسایلی در اتاق قرار می‌گیرند که واقعاً به آن‌ها نیاز است و این موضوع فضای بین آن‌ها را باز و قابل ‌تنفس می‌کند. وقتی فراوانی نور به لوازم کم، اضافه می‌شود، در حقیقت فضای خانه گرم و راحت شده و حس خانه‌های سرد، مصرفی و استریل وجود نخواهد داشت.
جزئیات ساده و بدون نیاز به دکوراسیون

تصویر2
طراحی مینیمال یعنی همه‌ی جزئیات باید تا حد ممکن ساده باشد. به عنوان مثال کابینت و کمدهای دیواری، به عنوان بخش مهمی که نمی‌توان آن‌ها را از فضا حذف کرد، در طراحی مینیمال باید از صفحات صاف و تخت ساخته شوند تا چشم برای مدت زمان زیادی روی آن‌ها تمرکز نکرده و به سرعت به المان بعدی برود. این درست برخلاف طراحی‌های غیرمینیمال است که در آن‌ کابینت‌ها با جنس و رنگ‌های بسیار فریبنده‌ای ساخته می‌شوند و توجه را بیش از آن که لازم باشد به خود جلب می‌کنند.
استفاده‌ی استراتژیک از مواد برای ایجاد توجه و علاقه‌ی بصری، بافت و شخصیت

تصویر3
در طراحی مینیمال تعداد متریالی که در قسمت‌های اصلی خانه مانند کف و دیوارها، یا وسایل و تزئینات استفاده می‌شود بسیار کم است. در حقیقت به ‌طور معمول از دو یا نهایتاً سه ماده برای طراحی استفاده می‌شود.
این دقیقاً به معنی استفاده‌ی استراتژیک از مواد است، به این معنی که تنوع بیش ‌از حد در جنس موادی که برای هر بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد، اصل سادگی در طراحی مینیمال را از میان برداشته و به بیننده‌ اجازه‌ی خلق شخصیت دلخواه به لوازم را نداده و به او فرصت تفکر، خلاقیت و تحلیل آزاد و دلخواه را نمی‌دهد. این دقیقاً به معنای استفاده‌ی صحیح و استراتژیک از مواد و هدف انتخاب آن‌ها در طراحی مینیمال است.


بزرگراه رسالت - خیابان بنی هاشم - نرسیده به میدان بنی هاشم - نبش کوچه پشت کوهی - پلاک 291
021-22332779
021-22332780
©2018 boomrang Co., All Right Reserved